Programme

Every day starts with the Memorial Noël Foré (“Future stars six-day event”) for cyclists under 23 years of age. Young talented Belgian cyclists will compete against foreign delegations!

Every day the main programme consists of the relay race, the elimination, the time trial and the spectacular derny.

Besides the sports programme we also provide entertainment. We will treat you to various surprise acts: musical performances, competitions with famous Flemish people and more. Everything is possible.

Program per day

Tuesday 13.11.18

Program

Time Race Category Info
18.15 Team presentation AVS Cup (men U23) Team presentation, riding on track (1 -> 12) White/Black
18.30 Pointsrace AVS Cup (men U23) 120 laps, sprint every 15 laps + ceremony White
19.00 Pointsrace AVS Cup (men U23) 120 laps, sprint every 15 laps + ceremony Black
19.30 Time trail: 1 lap AVS Cup (men U23) Jump start and substitutions (12 -> 1) + ceremony White/Black
20.00 Team presentation Men Elite Team presentation, 1 by 1 at the finishline (12 -> 1) White/Black
20.25 Start Men Elite Start White/Black
20.30 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White
20.45 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony Black
21.00 ceremony Green & Yellow jersey AVS Cup (men U23) White/Black
21.05 Team Elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
21.25 Time trail: 1 lap Men Elite Jump start and substitutions (12 -> 1) + ceremony White/Black
21.45 Madison Men Elite 45 minuten + ceremony White/Black
22.35 Break Show
22.55 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony White
23.10 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony Black
23.25 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony White
23.40 Scratch Men Elite 30 laps + ceremony Black
23.50 Time trail: 500m Men Elite Jump start and substitutions (12 -> 1) + ceremony White/Black
00.15 Madison Men Elite 25 minuten + ceremony White/Black
00.45 Ceremony leaders Men Elite White/Black
00.50 End of day one

Wednesday 14.11.18

Program

Time Race Category Info
18.10 Time Trial: 500m G-Sport (Men) 4 or 5 series with standing start, two riders on the track
18.25 Pointsrace AVS Cup (Men U23) 120 laps, sprint every 15 laps + ceremony White (pair)/Black (unpair)
18.55 Pointsrace AVS Cup (Men U23) 120 laps, sprint every 15 laps + ceremony White (unpair)/Black (pair)
19.25 Time Trial: 1 lap AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
19.45 Team Sprint : 500 m G-Sport (Men) 3 series with standing start, 3 participants/team, 1 team on the track
19.55 Team pursuit: 12 laps G-Sport (Men)
20.00 Teams presentation Men Elite Teams presentation, riding on the track (12 -> 1) White/Black
20.20 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (1-6)/Black (7-12)
20.35 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (7-12)/Black (1-6)
20.50 ceremony Yellow + green jersey AVS Cup (Men U23) White/Black
20.55 Team elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
21.15 Time Trial: 1 lap Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
21.35 Madison Men Elite 45 minuten + ceremony White/Black
22.25 Pursuit with tandem: 15laps G-Sport (Ladies) 1 serie with standing start, two riders on the track
22.30 Break Show
22.50 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony Black
23.05 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony White
23.20 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony Black
23.35 Scratch Men Elite 30 laps + ceremony White
23.45 Jump start and substitutions (12 -> 1) + ceremony Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
00.10 Madison Men Elite 30 minuten + ceremony White/Black
00.45 Ceremony leaders day 2 Men Elite White/Black
00.50 End of day 2

Thursday 18.11.18

Program

Time Race Category Info
18.30 Time Trial: 500m AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
19.00 Madison AVS Cup (Men U23) 180 laps, sprint after 30, 60, 90, 120, 150 and 180 laps + ceremony White/Black
20.00 Teams presentation Men Elite Teams presentation, riding on the track (12 -> 1) White/Black
20.20 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (pair)/Black (unpair)
20.35 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (unpair)/Black (pair)
20.50 ceremony Yellow + green jersey AVS Cup (Men U23) White/Black
20.55 Team elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
21.15 Time Trial: 1 lap Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
21.35 Madison Men Elite 45 minuten + ceremony White/Black
22.25 Break Show
22.45 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony White
23.00 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony Black
23.15 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony White
23.30 Scratch Men Elite 30 laps + ceremony Black
23.40 Time Trial: 500m Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
00.05 Madison Men Elite 30 minuten + ceremony White/Black
00.40 Break
00.45 Derny Men Elite Finale : 60 laps + ceremony White
01.00 Ceremony leaders day 3 Men Elite White/Black
01.05 End of day 3

Friday 16.11.18

Program

Time Race Category Info
18.30 Time Trial: 500m AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
19.00 Madison AVS Cup (Men U23) 180 laps, sprint after 30, 60, 90, 120, 150 and 180 laps + ceremony White/Black
20.00 Teams presentation Men Elite Teams presentation, riding on the track (12 -> 1) White/Black
20.20 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White
20.35 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony Black
20.50 ceremony Yellow + green jersey AVS Cup (Men U23) White/Black
20.55 Team elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
21.15 Time Trial: 1 lap Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
21.35 Madison Men Elite 45 minuten + ceremony White/Black
22.25 Break Show
22.45 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony Black
23.00 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony White
23.15 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony Black
23.30 Pointsrace Ladies Elite 120 laps, sprint every 15 laps + ceremony
00.00 Scratch Men Elite 30 laps + ceremony White
00.10 Time Trial: 500m Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
00.35 Madison Men Elite 30 minuten + ceremony White/Black
01.10 Ceremony leaders day 4 Men Elite White/Black
01.15 End of day 4

Saturday 17.11.18

Program

Time Race Category Info
18.15 Scratch Omnium (Ladies Elite) 45 laps + ceremony
18.30 Madison AVS Cup (Men U23) 210 laps, sprint after 30, 60, 90, 120, 150 and 210 laps + ceremony White/Black
19.30 Tempo Race Omnium (Dames Elite) 45 laps + ceremony
19.50 ceremony Yellow + green jersey AVS Cup (Men U23) White/Black
20.00 Teams presentation Men Elite Teams presentation, riding on the track (12 -> 1) White/Black
20.20 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (1-6)/Black (7-12)
20.35 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (7-12)/Black (1-6)
20.50 Team elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
21.10 Time Trial: 1 lap Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
21.30 Elimination Omnium (Ladies Elite) Run - up of 5 laps, followed by a drop off after every 2 laps + ceremony
21.40 Madison Men Elite 45 minuten + ceremony White/Black
22.30 Break Show
22.50 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony White
23.05 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony Black
23.20 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony White
23.35 Pointsrace Omnium (Ladies Elite) 120 laps + ceremony
00.05 Scratch Men Elite 30 Laps + ceremony Black
00.15 Ceremony eindklassement Omnium (Ladies Elite)
00.20 Time Trial: 500m Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
00.45 Madison Men Elite 25 minuten + ceremony White/Black
01.15 Ceremony leaders day 5 Men Elite White/Black
01.20 End of day 5

Sunday 18.11.18

Program

Time Race Category Info
12.15 Madison AVS Cup (Men U23) 240 laps, sprint after 30, 60, 90, 120, 150, 210 and 240 laps + ceremony White/Black
13.15 Ceremony green and yellow jersey AVS Cup (Men U23) White/Black
13.20 Teams presentation Men Elite Teams presentation, riding on the track (12 -> 1) White/Black
13.40 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (pair)/Black (unpair)
13.55 Pointsrace Men Elite 50 laps, sprint every 10 laps + ceremony White (unpair)/Black (pair)
14.10 Time Trial: 500m Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
14.35 Team elimination Men Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps + ceremony White/Black
14.55 Record attempt Ayrton De Pauw 500 m with standing start
15.05 Derny Men Elite 1th serie: 60 laps + ceremony To be confirmed
15.20 Supersprint Men Elite 6x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint + ceremony To be confirmed
15.35 Derny Men Elite 2th serie: 60 laps + ceremony To be confirmed
15.50 Scratch Men Elite 30 laps + ceremony To be confirmed
16.00 Time Trial: 1 lap Men Elite Jump start and substitution (based on yesterdays results: 12 -> 1) + ceremony White/Black
16.20 Record attempt Nicky Degrendele
16.30 Start final Madison Men Elite 60 minuten (last 50 laps, sprint each 10 laps : 5 x 10-6-4-2 points) White/Black
17.30 Finish final Madison Men Elite White/Black
17.35 Ceremony final classification Men Elite White/Black
17.50 End of day six