Programme

Every day starts with the Memorial Noël Foré (“Future stars six-day event”) for cyclists under 23 years of age. Young talented Belgian cyclists will compete against foreign delegations!

Every day the main programme consists of the relay race, the elimination, the time trial and the spectacular derny.

Besides the sports programme we also provide entertainment. We will treat you to various surprise acts: musical performances, competitions with famous Flemish people and more. Everything is possible.

Program per day

Tuesday 14.11.17

Program

Time Race Category Info
18.15 u Teams presentation AVS Cup (Men U23) Teams presentation
18.30 u Pointsrace AVS Cup (Men U23) 90 laps, sprint every 15 laps
19.00 u Pointsrace AVS Cup (Men U23) 90 laps, sprint every 15 laps
19.30 u Time Trial: 1 lap = 166 m. AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution
20.00 u Teams presentation Elite Teams presentation
20.25 u Start Elite Start Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent
20.30 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.45 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
21.00 u Ceremony Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
21.05 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
21.25 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
21.45 u Madison Elite 45 minutes
22.35 u Break Show
22.55 u Derny Elite 1st series : 60 laps
23.10 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
23.25 u Derny Elite 2nd series : 60 laps
23.40 u Scratch Elite 30 laps
23.50 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
00.15 u Madison Elite 30 minutes
00.50 u Ceremony leaders: day 1 Elite
00.55 u End of day one

Wednesday 15.11.17

Program

Time Race Category Info
18.15 u Time Trial: 500 m. G-Sport (Men) 4 series with standing start, two riders on track
18.30 u Pointsrace AVS Cup (Men U23) 90 laps, sprint every 15 laps
19.00 u Pointsrace AVS Cup (Men U23) 90 laps, sprint every 15 laps
19.30 u Time Trial: 1 lap = 166 m. AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution
19.50 u Time Trial: 500 m. G-Sport (Men) 2 series with standing start, 3 participants/team
20.00 u Teams presentation Elite Teams presentation
20.20 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.35 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.50 u Ceremony Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
20.55 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
21.15 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
21.35 u Madison Elite 45 minutes
22.25 u pursuit with tandem : 15 labs G-Sport (Ladies) 1 series with standing start, two riders on track
22.30 u Break Show
22.50 u Derny Elite 1st series : 60 laps
23.05 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
23.20 u Derny Elite 2nd series : 60 laps
23.35 u Scratch Elite 30 laps
23.45 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
00.10 u Madison Elite 30 minutes
00.45 u Ceremony leaders: day 2 Elite
00.50 u End of day two

Thursday 16.11.17

Program

Time Race Category Info
18.30 u Time Trial: 500 m. AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution
19.00 u Madison AVS Cup (Men U23) 200 laps with sprint after 50, 100, 150, 180, 190 and 200 laps
19.50 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Sprint Cup (Ladies) Jump start
20.00 u Teams presentation Elite Teams presentation
20.20 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.35 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.50 u Ceremony Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
20.55 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
21.15 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
21.35 u Sprint Sprint Cup (Ladies) 1st series
21.40 u Madison Elite 45 minutes
22.30 u Break Show
22.50 u Derny Elite 1st series : 60 laps
23.05 u Sprint Sprint Cup (Ladies) 2nd series
23.10 u Scratch Elite 30 laps
23.20 u Derny Elite 2nd : 60 laps
23.35 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
23.50 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
00.15 u Madison Elite 30 minutes
00.50 u Break
01.00 u Derny Elite Final : 60 laps
01.15 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
01.30 u Ceremony leaders: day 3 Elite
01.35 u End of day three

Friday 17.11.17

Program

Time Race Category Info
18.30 u Time Trial: 500 m. AVS Cup (Men U23) Jump start and substitution
19.00 u Madison AVS Cup (Men U23) 200 laps with sprint after 50, 100, 150, 180, 190 and 200 laps
20.00 u Teams presentation Elite Teams presentation
20.20 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.35 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.50 u Ceremony Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
20.55 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
21.15 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
21.35 u Madison Elite 45 minutes
22.25 u Break Show
22.45 u Derny Elite 1st series : 60 laps
23.00 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
23.15 u Derny Elite 2nd series : 60 laps
23.30 u Pointsrace Ladies Elite 120 laps
00.05 u Derny Elite Final : 60 laps
00.20 u Scratch Elite 30 laps
00.30 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
00.55 u Madison Elite 30 minutes
01.30 u Ceremony leaders: day 4 Elite
01.35 u End of day four

Saturday 18.11.17

Program

Time Race Category Info
18.20 u Scratch Omnium (Ladies Elite) 45 laps
18.35 u Madison AVS Cup (Men U23) 240 laps with sprint after 50, 100, 150, 200, 210, 220, 230 and 240 laps
19.35 u Tempo Race Omnium (Ladies Elite) 45 laps
19.50 u Ceremony Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
20.00 u Teams presentation Elite Teams presentation
20.20 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.35 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
20.50 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
21.10 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
21.30 u Team Elimination Omnium (Ladies Elite) 1st elimination after 5 laps, then after 2 laps
21.40 u Madison Elite 45 minutes
22.30 u Break show
22.50 u Derny Elite 1st series : 60 laps
23.05 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
23.20 u Derny Elite 2nd series : 60 laps
23.35 u Pointsrace Omnium (Ladies Elite) 120 laps
00.10 u Derny Elite Final : 60 laps
00.25 u Ceremony final classification Omnium (Ladies Elite)
00.30 u Scratch Elite 30 laps
00.40 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
01.05 u Madison Elite 25 minutes
01.30 u Ceremony leaders: day 5 Elite
01.35 u End of day five

Sunday 19.11.17

Program

Time Race Category Info
11.35 u Madison AVS Cup (Men U23) 240 laps with sprint after 50, 100, 150, 200, 210, 220, 230 and 240 laps
12.35 u Ceremony Final Classification Green + Yellow Jersey AVS Cup (Men U23)
12.40 u Teams presentation Elite Teams presentation
13.00 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
13.15 u Pointsrace Elite 50 laps, sprint every 10 laps
13.30 u Team Elimination Elite 1st elimination after 10 laps, then after 6 laps
13.50 u Time Trial: 500 m. Elite Jump start and substitution
14.15 u Madison Ladies Elite 120 laps with sprint each 15 laps
14.55 u Derny Elite 1st series : 60 laps
15.10 u Supersprint Elite 6 x elimination after 6 laps, 10 laps before sprint
15.25 u Derny Elite 2nd series : 60 laps
15.40 u Scratch Elite 30 laps
15.50 u Time Trial: 1 lap = 166 m. Elite Jump start and substitution
16.10 u Break Show
16.15 u Start final Madison Elite 60 minutes (last 50 laps: sprint each 10 laps : 5 x 10-6-4-2 points)
17.15 u Finish final Madison Elite
17.20 u Ceremony final classification Elite
17.35 u End of day six