Qualified riders Tour de Bintan

Qualified riders Bintan
Time Trial
Gender Age group Name Nationality
Female 19-34 Yiwei Luo Singapore
Serene Lee Singapore
Louise Mckay Australia
35-39 Kit Yee Leung China
Eileen Suhardjo Indonesia
Christin Wijaya Indonesia
40-44 Amanda Nabi Australia
Katheryn Dines Australia
Lisa Walton New Zealand
45-49 Mary-Anne Elkington United Kingdom
Vanessa Johnson Australia
Lynette Ngo Singapore
50-54 Vicki Nicholson Ireland
Ruth Stubbs Australia
55-59 Alison Carpenter United Kingdom
Men 19-34 Taylor Price USA
Adam Nelson United Kingdom
Mike Koreneff Australia
Jarred Anderson Australia
Paul Bakker Australia
Nakamura Ryutaro Japan
Chihiro Sano Japan
James Guardino USA
Gabriel Tan Singapore
Scott Leadbetter United Kingdom
Wilfred Diepeveen Holland
Riko Bayu Setiawan Indonesia
35-39 Luke Ellis Australia
Bastian Döhling Germany
Ben Farnsworth United Kingdom
Keita Iwashima Japan
Reuben Bakker Canada
Romain Barbier Andorra
Richard Langsford United Kingdom
Giel Nabben Holland
Kelvin Khoo Jun Khen Malaysia
Christopher Reynolds Australia
Sofiane Behraoui France
Yohanes Tekno Wijoyo Indonesia
40-44 Pierre-Alain Scherwey Switzerland
Pavol Krizan Slovakia
Konstantin Fast Russia
Peter Hope Australia
Agus Willyam Indonesia
Hidekazu Sato Japan
Nick Swallow United Kingdom
Michael Naert Belgium
Alexander Ivakhov United Kingdom
David Wilkins United Kingdom
45-49 Ben Arnott United Kingdom
Andre Jobmann Germany
Andrew Ballam Australia
David Strooper Australia
Michael Richter Germany
Matt Lodge Singapore
Craig Green United Kingdom
Regis Robert France
Dan Smith United Kingdom
Sun Hin Tjendra Indonesia
William Singer USA
Hish Scarff Australia
50-54 Chris Glasby Australia
Nick Adamus Switzerland
Stephen Ames United Kingdom
Igor Mironov Russia
Craig Raynes India
David Morland New Zealand
Alan Grant United Kingdom
55-59 Bo Kratz Sweden
G Matthew Sheridan USA
Jeremy Snoad United Kingdom
Tom Redding USA
60-64 Stephen Stinton Australia
Adrian Halkes United Kingdom
Eddie Mclean United Kingdom
65+ Peter Skinner United Kingdom
Angus Agnew United Kingdom
Road Race
Gender Age group Name Nationality
Female 19-34 Serene Lee Singapore
Yiwei Luo Singapore
Shiqi Fu China
Louise Mckay Australia
Jacqueline Kolb Switzerland
35-39 Michelle Ho Singapore
Kit Yee Leung China
Carmela Pearson Philippines
Perrine Fages France
40-44 Amanda Nabi Australia
Lisa Walton New Zealand
Katheryn Dines Australia
45-49 Anke Hoskins Germany
Vanessa Johnson Australia
Evarne Rees Australia
50-54 Vicki Nicholson Ireland
Ruth Stubbs Australia
55-59 Alison Carpenter United Kingdom
Male 19-34 Jarred Anderson Australia
Nakamura Ryutaro Japan
James Guardino USA
Paul Bakker Australia
Chihiro Sano Japan
Anand Chandran Singapore
Gabriel Tan Singapore
Riko Bayu Setiawan Indonesia
Yukinori Kitano Japan
Joel Foo Singapore
Andrew Philippou United Kingdom
Scott Leadbetter United Kingdom
Jens Aune Norway
Mike Koreneff Australia
Joel Hong Singapore
Albert Cahyadi Indonesia
Romuald Le Calonnec France
Chris Weeks United Kingdom
Wee Siong Chua Singapore
Aditia Prabowo Indonesia
Reynald Saputra Indonesia
Andrew Heikes USA
Brandon Kandt USA
Ken Tada Japan
Wilfred Diepeveen Holland
Evert Willeumier Holland
Paul Hanlon Ireland
Thomas Joyce United Kingdom
35-39 Christopher Reynolds Australia
Luke Ellis Australia
Kelvin Khoo Jun Khen Malaysia
Yohanes Tekno Wijoyo Indonesia
Sander Zwanenburg Holland
Edward Chadwick United Kingdom
Frederick Murtanu Indonesia
Romain Barbier Andorra
Yoshimasa Ota Japan
Reuben Bakker Canada
Ben Farnsworth United Kingdom
Bastian Döhling Germany
Dave Cox Australia
Roy Aldrie Widhijanto Indonesia
Mark Duncan Australia
Simon Henry United Kingdom
Nikolai Jenkins USA
Richard Langsford United Kingdom
Giel Nabben Holland
Rudi Sudarso Indonesia
Keita Iwashima Japan
Sofiane Behraoui France
Paolo Rey Tomas Philippines
Scott Bales Australia
Lukman Nurhakim Noordin Singapore
Eddie Lam Hong Kong
40-44 Pavol Krizan Slovakia
Konstantin Fast Russia
Mark Jansen Australia
Peter Hope Australia
Hidekazu Sato Japan
Edo Bawono Indonesia
David Wilkins United Kingdom
James Loh Australia
Pierre-Alain Scherwey Switzerland
Alexander Ivakhov United Kingdom
Michael Naert Belgium
Rick Dumpleton New Zealand
Nick Swallow United Kingdom
Leonard Anthony Burke Ireland
Chris Jones United Kingdom
Francis Leong Singapore
Simon Nursey United Kingdom
Cahya Kartika Indonesia
Andrew Dawson Australia
Raoul Berthillon France
Masahiro Oke Japan
Corentin Leverrier France
Agus Willyam Indonesia
Raimond Barrinuevo Philippines
Richard Platt Ireland
45-49 Regis Robert France
Frank Reynaerts Belgium
Andrew Ballam Australia
Ben Arnott United Kingdom
Andrew Fleming United Kingdom
David Strooper Australia
Sun Hin Tjendra Indonesia
William Singer USA
Andre Jobmann Germany
Hubertus Schweins Germany
Keiichi Hayashi Japan
Siong Hing Singapore
Hish Scarff Australia
Rudy Soegiarto Rustanto Indonesia
Benjamin Stewart Australia
Sai Keong Leong Malaysia
Kahu Tawhai New Zealand
Ben John Walker Australia
Liam Winston Ireland
Craig Green United Kingdom
Knud Rasmussen Denmark
Donald Macdonald United Kingdom
Alexander Jaeschke Germany
Michael Richter Germany
Dan Smith United Kingdom
50-54 David Morland New Zealand
Igor Mironov Russia
Richard Paine Australia
Nick Adamus Switzerland
Stephen Ames United Kingdom
Dave Shuker United Kingdom
Dai Matsui Japan
Alan Grant United Kingdom
Angus John Wippell Australia
Craig Raynes India
Dieter Pfeifer Germany
John Standa USA
Gavin Mortlock Australia
55-59 G Matthew Sheridan USA
Bo Kratz Sweden
Paul Douglass Australia
Jeremy Snoad United Kingdom
Tom Redding USA
Steven Wong Singapore
Tang Henry Sek Nang Malaysia
60-64 Adrian Halkes United Kingdom
Stephen Stinton Australia
Eddie Mclean United Kingdom
65+ Peter Skinner United Kingdom
Angus Agnew United Kingdom
Anton Cheng New Zealand
All riders must meet the requirements of the UCI to be admitted to the finals (see regulations)

facebook

UCI World Cycling Tour

twitter