Memorial Van Damme - Belgacom

Startlijst/Liste de dÚpart/Startlist
Hoofdprogramma/Programme principal/Main program
100 METERS MEN
Marcus BRUNSON (USA)
Marc BURNS (TRI)
Shawn CRAWFORD (USA)
Olusoji A. FASUBA (NGR)
Trell KIMMONS (USA)
Francis OBIKWELU (POR)
Ronald POGNON (FRA)
Asafa POWELL (JAM)
Leonard SCOTT (USA)
200 METERS MEN
Kristof BEYENS (BEL)
Omar BROWN (JAM)
Xavier CARTER (USA)
Tyson GAY (USA)
Rodney MARTIN (USA)
Wallace SPEARMON (USA)
Jordan VADEN (USA)
Kelly WILLIE (USA)
Johan WISSMAN (SWE)
400 METERS MEN
Michael BLACKWOOD (JAM)
Tyler CHRISTOPHER (CAN)
Leslie DJHONE (FRA)
Alleyne FRANCIQUE (GRN)
Gary KIKAYA (COD)
LaShawn MERRITT (USA)
Andrew ROCK (USA)
Brandon SIMPSON (BRN)
Jeremy WARINER (USA)
1500 METERS MEN
Elkanah Onkware ANGWENYI (KEN)
Mehdi BAALA (FRA)
Tarek BOUKENSA (ALG)
Kamal BOULAHFANE (ALG)
Arturo CASADO (ESP)
Tim CLERBOUT (BEL)
Alvaro FERNANDEZ (ESP)
Sergio GALLARDO (ESP)
Ivan HESHKO (UKR)
Juan Carlos HIGUERO (ESP)
Abdelati IGUIDER (MAR)
Adil KAOUCH (MAR)
Nicholas KEMBOI (KEN)
Alex KIPCHIRCHIR (KEN)
Shadrack KORIR (KEN)
Craig MOTTRAM (AUS)
Hassan MOURHIT (BEL)
Mohamed MOUSTAOUI (MAR)
Rachid RAMZI (BRN)
Geoffrey RONO (KEN)
Nick WILLIS (NZL)
5000 METERS MEN
Halil AKKAS (TUR)
Mohamed ALI ABOOSH (ETH)
Kenenisa BEKELE (ETH)
Tariku BEKELE (ETH)
Hicham BELLANI (MAR)
Jonas CHERUIYOT (KEN)
Augustine CHOGE (KEN)
Khalid EL AMRI (MAR)
Roberto GARCIA (ESP)
Moses KIGEN (KEN)
Eliud KIPCHOGE (KEN)
Moses KIPSIRO (UGA)
Leonard KOMON (KEN)
Gert Jan LIEFERS (NED)
Josaphat Muchiri NDAMBIRI (KEN)
10 000 METERS MEN
Simon Koros ARUSEI (KEN)
Ahmed BEDAY (MAR)
Mark BETT (KEN)
Wilson BUSIENEI (UGA)
Aissa DGHOUGHI (MAR)
Ibrahim Jellan GASHU (ETH)
Gebre-egziabher GEBREMARIAM (ETH)
Adam GOUCHER (USA)
Ivan HIERRO (ESP)
Sammy KIPKETER (KEN)
Boniface KIPROP (UGA)
Bernard KIPYEGO (KEN)
Micah KOGO (KEN)
JOSEPH KOSGEI (KEN)
Ayad LAMDASSEM (MAR)
Moses MASAI (KEN)
Kiprono MENJO (KEN)
Peter Nderitu MURIUKI (KEN)
Edwin Cheruiyot SOI (KEN)
Henry SUGUT (KEN)
Zersenay TADESSE (ERI)
Philemon Kirwa TARBEI (KEN)
Sultan Khamis ZAMAN (QAT)
3000 M. STEEPLE MEN
Youcef ABDI (AUS)
Abraham CHERONO (KEN)
Pieter DESMET (BEL)
Ezekiel KEMBOI (KEN)
Wesley KIPROTICH (KEN)
Brimin Kiprop KIPRUTO (KEN)
Ruben KOSGEI (KEN)
LuÝs Miguel MARTIN (ESP)
Richard Kipkemboi MATEELONG (KEN)
Kipkirui MISOI (KEN)
Mustafa MOHAMED (SWE)
Musa Amer OBAID (QAT)
Cesar PEREZ (ESP)
Radoslaw POPLAWSKI (POL)
Jamal Bilal SALEM (QAT)
Sa´f Saaeed SHAHEEN (QAT)
Tareq Mubarak TAHER (BRN)
Bouabdallah TAHRI (FRA)
Brahim TALEB (MAR)
Simon VROEMEN (NED)
LONG JUMP MEN
Mohamed Salman AL-KHUWALIDI (KSA)
James BECKFORD (JAM)
Ignisious GAISAH (GHA)
Gable GARENAMOTSE (BOT)
Olexij LUKASHEVYCH (UKR)
Issan NIMA (ALG)
Irving SALADINO (PAN)
Salim SDIRI (FRA)
Louis TSATOUMAS (GRE)
Michael VELTER (BEL)
JAVELIN MEN
Peter ESENWEIN (GER)
Tero J─RVENP── (FIN)
Ainars KOVALS (LAT)
Stefan M▄LLER (SUI)
Nick NIELAND (GBR)
Tero PITK─M─KI (FIN)
Andreas THORKILDSEN (NOR)
Vadims VASILEVSKIS (LAT)
Stefan WENK (GER)
4 X 800M MEN
Salem Amer AL-BADRI (QAT)
Abubaker ALI KAMAL (QAT)
Eugenio BARRIOS (ESP)
Wilfred BUNGEI (KEN)
Sam BURLEY (USA)
Jose CEREZO (ESP)
Wesley CHERUIYOT (KEN)
Osmar DOS SANTOS (BRA)
David FIEGEN (BNL)
Jebreh HARRIS (USA)
Juan JURADO (ESP)
Ismael KOMBICH (KEN)
David KRUMMENACKER (USA)
Jimmy LOMBA (FRA)
Nabil MADI (ALG)
Thomas MATTHIJS (BNL)
Joseph MUTUA (KEN)
Arnoud OKKEN (BNL)
Miguel QUESADA (ESP)
Khadevis ROBINSON (USA)
Christian SMITH (USA)
Bram SOM (BNL)
Abdulrahman SULEIMAN (QAT)
Majed Saeed SULTAN (QAT)
William YIAMPOY (KEN)
100 METERS WOMEN
Vida ANIM (GHA)
Me'Lisa BARBER (USA)
Stephanie DURST (USA)
Torri EDWARDS (USA)
Debbie FERGUSON (BAH)
Joice MADUAKA (GBR)
Veronique MANG (FRA)
Cydonie MOTHERSILL (CAY)
Sherone SIMPSON (JAM)
200 METERS WOMEN
Emma ANIA (GBR)
Olivia BORLEE (BEL)
Olena CHEBANU (UKR)
Sylviane FELIX (FRA)
Debbie FERGUSON (BAH)
Kim GEVAERT (BEL)
Muriel HURTIS (FRA)
Hanna MARI╦N (BEL)
Moushaumi ROBINSON (USA)
400 METERS WOMEN
Maryana DIMITROVA (BUL)
Svetlana POSPELOVA (RUS)
Sanya RICHARDS (USA)
Vania STAMBOLOVA (BUL)
Amy Mbacke THIAM (SEN)
DeeDee TROTTER (USA)
Tatyana VESHKUROVA (RUS)
Shericka WILLIAMS (JAM)
Novlene WILLIAMS (JAM)
800 METERS WOMEN
Zulia CALATAYUD (CUB)
Jolanda CEPLAK (SLO)
Svetlana CHERKASOVA (RUS)
Janeth JEPKOSGEI (KEN)
Svetlana KLYUKA (RUS)
Tatyana LEVINA (RUS)
Rebecca LYNE (GBR)
Tetyana PETLYUK (UKR)
Alice SCHMIDT (USA)
Kenia SINCLAIR (JAM)
Yelena SOBOLEVA (RUS)
5000 METERS WOMEN
Gelete BURIKA BATI (ETH)
Ines CHENONGE (KEN)
Viviane CHERUIYOT (KEN)
Meseret DEFAR (ETH)
Ejegayehu DIBABA (ETH)
Tirunesh DIBABA (ETH)
Sentayehu EJIGU (ETH)
Ahaza KIROS (ETH)
Olga KOMYAGINA (RUS)
Irene KWAMBAI KIPCHUMBA (KEN)
Meselech MELKAMU (ETH)
Isabella OCHICHI (KEN)
Joanne PAVEY (GBR)
Maria PROTOPAPPA (GRE)
Mariem Alaoui SELSOULI (MAR)
Sara SLATTERY (USA)
Mestawet TUFA (ETH)
Lucy WANGUI (KEN)
Jane WANJIKU (KEN)
100 M. HURDLES WOMEN
Jenny ADAMS (USA)
Eline BERINGS (BEL)
Danielle CARRUTHERS (USA)
Perdita FELICIEN (CAN)
Brigitte FOSTER (JAM)
Lolo JONES (USA)
Susanna KALLUR (SWE)
Michelle PERRY (USA)
Virginia POWELL (USA)
POLE VAULT WOMEN
Yuliya GOLUBCHIKOVA (RUS)
Tatiana GRIGORIEVA (AUS)
Kym HOWE (CAN)
Yelena ISINBAYEVA (RUS)
Fabiana MURER (BRA)
Tatyana POLNOVA (RUS)
Monika PYREK (POL)
Anna ROGOWSKA (POL)
Nastja RYJIKH (GER)
Jillian SCHWARTZ (USA)
Silke SPIEGELBURG (GER)
Jennifer STUCZYNSKI (USA)
HIGH JUMP WOMEN
Amy ACUFF (USA)
Ruth BEITIA (ESP)
Kajsa BERGQVIST (SWE)
Anna CHICHEROVA (RUS)
Antonietta DI MARTINO (ITA)
Tatyana EFIMENKO (KGZ)
Tia HELLEBAUT (BEL)
Barbara LALAKOVA (CZE)
Irina MIKHALCHENKO (UKR)
Deirdre RYAN (IRL)
Venelina VENEVA (BUL)
Voorprogramma/avant-programme/Pre-program
1 000 METERS GIRLS
JenthÚ ADRIAENS (BEL)
Eline CLAESSENS (BEL)
Kaat CONINX (BEL)
Lore COULON (BEL)
Camilla DE BLEECKER (BEL)
Valentien DE SMET (BEL)
Emanuelle GROSJEAN (BEL)
Eva JOSKIN (BEL)
Fien MOREELS (BEL)
JaŰl OST (BEL)
Camille RICHARD (BEL)
Sien ROOSE (BEL)
GaŰlle SOMVILLE (BEL)
Louise STUBBE (BEL)
Mieke VAN BOXELAERE (BEL)
Judith VANDERMEIREN (BEL)
Kaat VERMEULEN (BEL)
Louise WASTYN (BEL)
1 000 METERS BOYS
Lahsene BOUCHIKHI (BEL)
Diederik CIERS (BEL)
Florent COLAUX (BEL)
Tim CORVERS (BEL)
Falko DE BACKER (BEL)
Boris DE HEMPTINNE (BEL)
Xavier DE VRIENDT (BEL)
Victor GOUHIE (BEL)
Robin HIELE (BEL)
NathaŰl JOSPIN (BEL)
Jordy SCHOLLAERT (BEL)
Yannick VAN AERTSELAAR (BEL)
Ruud VAN CAUTEREN (BEL)
Ward VAN DER KELEN (BEL)
Vinnie VAN PUYVELDE (BEL)
Ingwie VANHOUCKE (BEL)
Joachim VERHOEVEN (BEL)
1 000 METERS MEN (UNDER 23)
Hugo DE HAAN (NED)
Sebastien DEWITTE (BEL)
Toon DIERCKX (BEL)
Jelle DUYM (BEL)
Matti FEYAERTS (BEL)
Dennis LAERTE (BEL)
Ricardo LONGERICH (BEL)
Tim LUYCKX (BEL)
┴lvaro RODR═GUEZ (ESP)
Matthias ROSSEEUW (BEL)
Kim RUELL (BEL)
Mike SCHUMACHER (LUX)
Charles VAN HEES (BEL)
Mario VAN WAEYENBERGHE (BEL)
Jean-Pierre WEERTS (BEL)
Tom WIGGERS (NED)
1 000 METERS WOMEN(UNDER 23)
Barbara MAVEAU (BEL)
Lindsey DE GRANDE (BEL)
Lieselot MATTHIJS (BEL)
Agnes LAURENT (BEL)
Charlotte MAHIEU (BEL)
Mariska PAREWIJCK (BEL)
Marieken VERHAEGHE (BEL)
Sofie VAN ACCOM (BEL)
Elke STEFFENS (BEL)
Nathalie VAN ROYEN (BEL)
Marlies SCHILS (BEL)
Kirsten BRAEM (BEL)
Machteld MULDER (NED)
Manon KRUIVER (NED)
Lotte VAN DEN BOOM (NED)
Kristine STRACKX (BEL)
100 METERS FOR AFRICA
Sofie DE MEYER (BEL)
Christel DOMEN (BEL)
Patricia GOEMAERE (BEL)
Evi GRUYAERT (BEL)
Marleen MERCKX (BEL)
Ann PIRA (BEL)
Martine TANGHE (BEL)
Caroline VAN DEN BERGHE (BEL)
Saartje VANDENDRIESSCHE (BEL)
















 
info@memorialvandamme.be - ticketinfo: 02/478 20 25
copyright 2003, Memorial Van Damme vzw - Marathonlaan 119, 1020 Brussels