Starting order for today's time trial
Cor Vos
The individual time trial may decide who wins the Eneco Tour. Tom Boonen does not want to lose too much time today. The overall leader start his race against the clock at 16h19. You can readthe complete list below.
 

The riders start in this order:

01. 176 SAEZ D. ESP EUS 13:33:00

02. 177 URTASUN PEREZ Pablo ESP EUS 13:34:00

03. 164 SHPILEVSKY Boris RUS ALM 13:35:00

04. 204 SCHEIRLINCKX Staf BEL ACC 13:36:00

05. 117 TIMMER Albert NED ARG 13:37:00

06. 85 MURAVYEV Dmitriy KAZ AST 13:38:00

07. 35 FLENS Rick NED RAB 13:39:00

08. 125 BONO Matteo ITA LAM 13:40:00

09. 202 DE WILDE Sjef BEL ACC 13:41:00

10. 161 CASPER Jimmy FRA ALM 13:42:00

11. 188 ROLLIN Dominique CAN FDJ 13:43:00

12. 197 DE VREESE Laurens BEL TSV 13:44:00

13. 12 BOARO Manuele ITA STB 13:45:00

14. 173 IZAGUIRRE INSAUSTI J. ESP EUS 13:46:00

15. 192 DECLERCQ Tim BEL TSV 13:47:00

16. 32 BOS Theo NED RAB 13:48:00

17. 62 VANENDERT Jelle BEL LTB 13:49:00

18. 132 HOWARD Leigh AUS OGE 13:50:00

19. 174 MINGUEZ AYALA Miguel ESP EUS 13:51:00

20. 47 QUINZIATO Manuel ITA BMC 13:52:00

21. 70 CORDEEL Sander BEL LTB 13:53:00

22. 142 CANUTI Federico ITA LIQ 13:54:00

23. 148 SABATINI Fabio ITA LIQ 13:55:00

24. 187 RASCH Gabriel NOR FDJ 13:56:00

25. 206 VAN GROEN Arnoud NED ACC 13:57:00

26. 1 APPOLLONIO Davide ITA SKY 13:58:00

27. 51 DE GENDT Thomas BEL VCD 13:59:00

28. 3 HUNT Jeremy GBR SKY 14:00:00

29. 108 ROSSELER Sébastien BEL GRS 14:01:00

30. 44 KOHLER Martin SUI BMC 14:02:00

31. 111 KITTEL Marcel GER ARG 14:03:00

32. 110 KREDER Raymond NED GRS 14:04:00

33. 127 RIGHI Daniele ITA LAM 14:05:00

34. 183 CHAINEL Steve FRA FDJ 14:06:00

35. 149 NERZ Dominik GER LIQ 14:07:00

36. 91 BELKOV Maxim RUS KAT 14:08:00

37. 175 AZANZA SOTO Jorge ESP EUS 14:09:00

38. 63 DE HAES Kenny BEL LTB 14:10:00

39. 86 PETROV Evgeny RUS AST 14:11:00

40. 46 BLYTHE Adam GBR BMC 14:12:00

41. 165 GODDAERT Kristof BEL ALM 14:13:00

42. 153 HERRADA LOPEZ Jesus ESP MOV 14:14:00

43. 139 BEPPU Fumiyuki JPN OGE 14:15:00

44. 18 TOSATTO Matteo ITA STB 14:16:00

45. 43 BURGHARDT Marcus GER BMC 14:17:00

46. 178 CAZAUX Pierre FRA EUS 14:18:00

47. 96 SELIG Rudiger GER KAT 14:19:00

48. 87 PONZI Simone ITA AST 14:20:00

49. 61 ROBERT Frederique BEL LTB 14:21:00

50. 106 BAUER Jack NZL GRS 14:22:00

51. 112 DE BACKER Bert BEL ARG 14:23:00

52. 118 VEELERS Tom NED ARG 14:24:00

53. 134 KRUOPIS Aidis LTU OGE 14:25:00

54. 13 KROON Karsten NED STB 14:26:00

55. 14 NOVAL GONZALEZ B. ESP STB 14:27:00

56. 83 IGLINSKIY Valentin KAZ AST 14:28:00

57. 75 IRIZAR ARANBURU M. ESP RNT 14:29:00

58. 143 DA DALTO Mauro ITA LIQ 14:30:00

59. 64 DOCKX Gert BEL LTB 14:31:00

60. 122 HONDO Danilo GER LAM 14:32:00

61. 84 KANGERT Tanel EST AST 14:33:00

62. 88 RENEV Sergey KAZ AST 14:34:00

63. 104 KLIER Andreas GER GRS 14:35:00

64. 68 VAN DER SANDE Tosh BEL LTB 14:36:00

65. 93 IGNATYEV Mikhail RUS KAT 14:37:00

66. 65 NEYENS Maarten BEL LTB 14:38:00

67. 54 MOL Wouter NED VCD 14:39:00

68. 27 VAN KEIRSBULCK G. BEL OPQ 14:40:00

69. 41 VAN AVERMAET Greg BEL BMC 14:41:00

70. 48 BALLAN Alessandro ITA BMC 14:42:00

71. 180 PEREZ LEZAUN Alan ESP EUS 14:43:00

72. 172 CABADE Carla Victor ESP EUS 14:44:00

73. 42 PHINNEY Taylor USA BMC 14:45:00

74. 205 VAN DIJK Stefan NED ACC 14:46:00

75. 207 VANLANDSCHOOT James BEL ACC 14:47:00

76. 203 DRUCKER Jean-Pierre LUX ACC 14:48:00

77. 163 ELMIGER Martin SUI ALM 14:49:00

78. 82 GRUZDEV Dmitriy KAZ AST 14:50:00

79. 116 SINKELDAM Ramon NED ARG 14:51:00

80. 115 CURVERS Roy NED ARG 14:52:00

81. 81 GUARNIERI Jacopo ITA AST 14:53:00

82. 186 LADAGNOUS Matthieu FRA FDJ 14:54:00

83. 198 WALLAYS Jelle BEL TSV 14:55:00

84. 193 JACOBS Pieter BEL TSV 14:56:00

85. 196 VANDOUSSELAERE Sven BEL TSV 14:57:00

86. 194 VAN ASBROECK Tom BEL TSV 14:58:00

87. 166 MONDORY Lloyd FRA ALM 14:59:00

88. 123 MALORI Adriano ITA LAM 15:00:00

89. 128 ULISSI Diego ITA LAM 15:01:00

90. 167 MONTAGUTI Matteo ITA ALM 15:02:00

91. 126 PIETROPOLLI Daniele ITA LAM 15:03:00

92. 191 VANSPEYBROUCK Pieter BEL TSV 15:04:00

93. 162 BELLETTI Manuel ITA ALM 15:05:00

94. 195 VAN STAEYEN Michael BEL TSV 15:06:00

95. 124 MORI Manuele ITA LAM 15:07:00

96. 121 PETACCHI Alessandro ITA LAM 15:08:00

97. 114 GESCHKE Simon GER ARG 15:09:00

98. 5 PUCCIO Salvatore ITA SKY 15:10:00

99. 10 KNEES Christian GER SKY 15:11:00

100. 6 ROWE Luke GBR SKY 15:12:00

101. 182 BOUCHER David FRA FDJ 15:13:00

102. 60 KEIZER Martijn NED VCD 15:14:00

103. 59 LARSSON Gustav SWE VCD 15:15:00

104. 52 WESTRA Lieuwe NED VCD 15:16:00

105. 66 ROELANDTS Jurgen BEL LTB 15:17:00

106. 101 MILLAR David GBR GRS 15:18:00

107. 16 ROBERTS Luke AUS STB 15:19:00

108. 105 VANMARCKE Sep BEL GRS 15:20:00

109. 11 CONTADOR VELASCO A. ESP STB 15:21:00

110. 15 NUYENS Nick BEL STB 15:22:00

111. 17 TANNER David AUS STB 15:23:00

112. 107 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU GRS 15:24:00

113. 181 BONNET William FRA FDJ 15:25:00

114. 53 BOECKMANS Kris BEL VCD 15:26:00

115. 185 DEMARE Arnaud FRA FDJ 15:27:00

116. 57 MARCATO Marco ITA VCD 15:28:00

117. 184 DELAGE Mickael FRA FDJ 15:29:00

118. 58 VEUCHELEN Frederik BEL VCD 15:30:00

119. 2 DOWSETT Alex GBR SKY 15:31:00

120. 154 ERVITI Ollo Imanol ESP MOV 15:32:00

121. 71 BAKELANTS Jan BEL RNT 15:33:00

122. 155 KONOVALOVAS Ignatas LTU MOV 15:34:00

123. 73 GERDEMANN Linus GER RNT 15:35:00

124. 152 CASTROVIEJO N. ESP MOV 15:36:00

125. 151 AMADOR BAKKAZAKOVA A. CRC MOV 15:37:00

126. 156 LASTRAS GARCIA Pablo ESP MOV 15:38:00

127. 74 HERMANS Ben BEL RNT 15:39:00

128. 72 GALLOPIN Tony FRA RNT 15:40:00

129. 103 HAUSSLER Heinrich AUS GRS 15:41:00

130. 78 WAGNER Robert GER RNT 15:42:00

131. 144 DALL'ANTONIA Tiziano ITA LIQ 15:43:00

132. 146 BODNAR Maciej POL LIQ 15:44:00

133. 157 ROJAS G. ESP MOV 15:45:00

134. 147 OSS Daniel ITA LIQ 15:46:00

135. 158 VENTOSO A. ESP MOV 15:47:00

136. 33 BROWN Graeme AUS RAB 15:48:00

137. 37 RENSHAW Mark AUS RAB 15:49:00

138. 36 VAN WINDEN Dennis NED RAB 15:50:00

139. 38 TANKINK Bram NED RAB 15:51:00

140. 98 SPILAK Simon SLO KAT 15:52:00

141. 97 SMUKULIS Gatis LAT KAT 15:53:00

142. 92 BRUTT Pavel RUS KAT 15:54:00

143. 29 DEVENYNS Dries BEL OPQ 15:55:00

144. 28 VANDENBERGH Stijn BEL OPQ 15:56:00

145. 22 KWIATKOWSKI Michal POL OPQ 15:57:00

146. 138 TUFT Svein CAN OGE 15:58:00

147. 136 DURBRIDGE Luke AUS OGE 15:59:00

148. 131 LANGEVELD Sebastian NED OGE 16:01:00

149. 137 MOURIS Jens NED OGE 16:03:00

150. 76 NIZZOLO Giacomo ITA RNT 16:05:00

151. 25 STEEGMANS Gert BEL OPQ 16:07:00

152. 31 BOOM Lars NED RAB 16:09:00

153. 95 KRISTOFF Alexander NOR KAT 16:11:00

154. 26 TERPSTRA Niki NED OPQ 16:13:00

155. 23 CHAVANEL Sylvain FRA OPQ 16:15:00

156. 133 KEUKELEIRE Jens BEL OGE 16:17:00

157. 21 BOONEN Tom BEL OPQ 16:19:00